Programski jezici – koliko ih ima?
Programski jezici – koliko ih ima? Januar 10, 2022 Objavio: Nenad Savić Kategorija: Programiranje , Nema komentara Koliko danas ima programskih jezika? Ako bismo računali
Ako bismo računali sve programske jezike koji su ikad nastali, došli bismo do brojke od blizu 9000. Međutim, ako posmatramo samo one koji danas postoje, većina se slaže da ih ima oko 700. U tih 700 programskih jezika su uključeni i ezoterični jezici.
Ezoterični jezici su pravi programski jezici ali koji nisu napravljeni s namerom da se koriste. Pravi ih programerska zajednica sa ciljem da se zabave. Jedan od ezoteričnih jezika je Malborge jezik. Napravljen samo sa jednim ciljem, a to je da bude što je moguće teži i komplikovaniji.
Ako biste želeli da napišete program “Hello world” u Malborge-u, to bi izgledalo otprilike ovako:
(=<`#9]~6ZY32Vx/4Rs+0No-&Jk)"Fh}|Bcy?`=*z]Kw%oG4UUS0/@-ejc(:'8dc
Ako isključimo ezoteričke programske jezike, dolazimo do brojke od 250 programskih jezika. A od tih 250, danas se aktivno koristi svega 50-tak. Među najpopularnije spadaju Python, Java, JavaScript, C#, C++.
Da li je potrebno da stvarno znate sve njih da biste postali programer? Naravno da ne! Ako ste početnik, najlakše ćete ući u svet programiranja tako što savladate Python, a posle će prelazak na svaki drugi programski jezik (pod uslovom da to nije Malborge 😊 ) biti lak.
Naš predlog za potpune početnike je kurs Uvod u programiranje – Python osnovni na platformi www.kurseviprogramiranja.rs
Kurseve na platformi možete učiti svojim tempom kad imate vremena. Kurs Python osnovni je namenjen početnicima. Do kursa možete doći klikom na ovaj link.
Ako niste potpuni početnik onda možete da izabere napredni kurs Python-a ili da krenete sa učenjem programskog jezika Java.
Zašto učiti online?
Programski jezici – koliko ih ima? Januar 10, 2022 Objavio: Nenad Savić Kategorija: Programiranje , Nema komentara Koliko danas ima programskih jezika? Ako bismo računali
SQL i baze podataka Novembar 11, 2021 Objavio: Sanja Vuković Kategorija: Programiranje , Nema komentara SQL i baze podataka i koliko ih je teško savladati?
Naš web sajt koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima se čuvaju u vašem pretraživaču i obavljaju funkcije kao što su prepoznavanje kada se vratite na našu veb lokaciju i pomaganje našem timu da razume koje delove veb stranice smatrate najzanimljivijim i najkorisnijim.
Striktno neophodan kolačići treba da budu omogućen u svakom trenutku kako bismo mogli da sačuvamo vaše postavke za podešavanja kolačića.
Ako onemogućite ovaj kolačić, nećemo moći da sačuvamo vaša podešavanja. To znači da ćete svaki put kada posetite ovu veb lokaciju morati ponovo da omogućite ili onemogućite kolačiće.
Ovaj web sajt koristi Google Analitiku i Facebook pixel za prikupljanje anonimnih informacija kao što su broj posetilaca sajta i najpopularnije stranice.
Održavanje ovog kolačića uključenim pomaže nam da poboljšamo našu veb stranicu.
Molimo vas da prvo omogućite neophodne kolačiće da bismo sačuvali vaše postavke!